Druga Wojna – Aktualnie

JAK TO SIĘ ZACZĘŁO?

W czerwcu 2009 roku pani Elżbieta Częstochowska (nauczycielka historii, XII LO) oraz pan Jacek Kurowski (nauczyciel historii, XII LO) zapowiedzieli, że w klasie trzeciej będzie trzeba wykonać projekt o losach swojej rodziny z czasów II Wojny Światowej.

Sposób wykonania pracy był dowolny. Aleksandra Basandowska postanowiła nakręcić reportaż. Dlaczego film? Uznała, że tego typu przekaz informacji najbardziej trafia do odbiorcy. Natomiast kolega z ławki- Arkadiusz Frontczak, wybrał prezentację multimedialną.

Kolejne miesiące trwał nieustający montaż i nanoszenie poprawek, prace zostały oddane w kwietniu 2010 do oceny i wysłane na konkurs odbywający się pod patronatem medialnym Gazety Pomorskiej, do Pomorskiego Muzeum Wojskowego.

W maju 2010 roku uczestnicy otrzymali zaproszenie na uroczyste rozdanie nagród, film Aleksandry Basandowskiej zajął pierwsze miejsce ex aequo z pracą Karoliny Bobrowskiej! A praca Arkadiusza Frontczaka zajęła trzecie miejsce ex aequo z pracą Agnieszki Popielas.

Obie prace zostały oddane Pomorskiemu Muzeum Wojskowemu, gdzie można obejrzeć je wraz z pracami pozostałych uczestników.

CO DALEJ?

Od momentu powstania pomysłu stworzenia projektu DWA, skład pracujących nad nią osób wiele razy ulegał zmianie. Ostatecznie nad projektem pracuje Aleksandra Basandowska oraz Patryk Kwela, a ich opiekunem jest Karolina Bartoszewicz- entuzjastka akcji społecznych i wolontariatu, pracownik Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości oraz Świetlicy Opiekuńczo-Wychowawczej Caritas Diecezji Bydgoskiej. Ekipa jest mocna, brak jednak najważniejszego – pokolenia lat 1939-1945 oraz ich bezcennych wspomnień.

Głównym celem projektu jest przedłużenie pamięci o losach polskiej ludności z czasów II Wojny Światowej. My, jako dorastające pokolenie, mamy jeszcze okazję porozmawiać z dziadkami o tym co przeżyli, jednak to pokolenie, które dopiero dojrzewa i być może za kilka lat zainteresuje się tym tematem, prawdopodobnie nie będzie miało już takiej okazji.

To co chcemy zrobić, to ukazanie wojny od innej strony niż uczą nas tego w szkole. Nagrywany przez nas film to zbiorowisko emocji opowiadane przez prawdziwych ludzi, nie zbiór literek w książce od historii czytanych na sucho i pod przymusem nauczyciela. Chcemy, by pamięć o naszych polskich bohaterach, żyjących wśród nas przetrwała za pomocą ich własnych słów i wizerunków. Taka forma uwieczniania historycznych faktów będzie z pewnością piękną pamiątką dla przyszłych pokoleń oraz środkiem przekazu oddziaływującym na odbiorców za pomocą prawdziwych emocji będących skutkiem wydarzeń lat wojennych.

Słowa naszych bohaterów to wojna od strony przeżyć zwykłego cywila, wojna widziana oczami dzieci i młodych ludzi, którzy dopiero wkraczali w prawdziwe życie. Przerażenie, strach, niepewność – tych uczuć nie znajdziemy w książkach szkolnych. My, z Państwa pomocą, chcemy przekazywać to dalej. Nie chcemy dać temu zniknąć, nie pozwolimy następnym pokoleniom o tym zapomnieć.

Szukamy osób, które zdecydują się pomóc nam w stworzeniu projektu DWA, zgodzą się opowiedzieć swoją historię, podzielić się z nami swoimi wspomnieniami, pamiątkami z tego tragicznego okresu. Prosimy o pomoc w naszym przedsięwzięciu, nie pozwólmy następnym pokoleniom na przyjęcie do świadomości pozbawionego emocji obrazu tamtych czasów. Apelujemy również do młodych ludzi, by poprosili Dziadków o pomoc w stworzeniu projektu, który stanie się zarówno pamiątką jak i realnym materiałem edukacyjnym dla młodzieży szkolnej.

Po zakończeniu projektu, płytę z filmem „Projekt DWA czyli Druga Wojna – Aktualnie” otrzymają na własność wszystkie osoby prywatne, które współpracowały z nami. Ponad to, oba filmy zostaną dostarczone do szkół, które podejmą się współpracy z nami, by były wyświetlane w ramach lekcji historii.

Więcej informacji na stronie:

http://projektdwa.cba.pl

Najczęściej wyszukiwane:

  • 2 wojna światowa projekt z histori
  • film dokumentalny o adolfie hitlerze
  • military museums polska
  • geschichte zweier kriege switowej
  • фильм про войну 2 свитову
  • jacek kurowski bydgoszcz nauczyciel
  • II wojna światowa projekt
  • projekty 2 wojny światowej download
  • jak zrobic projekt drugiej wojny swiatowej
  • документальний фільм про другу світову війну скачать бесплатно

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *