Noc długich noży

noc długich nożyNoc długich noży (niem. Nacht der langen Messer) – została przeprowadzona w nocy z 29 na 30 czerwca 1934.

Wielu z nas z pewnością kojarzy niemiecką historię z wydarzeniami związanymi z okresem nazistowskim i II wojną światową. Jednak nie tylko lata 30. XX wieku były ważne dla kształtowania losów tego kraju. Jednym z najbardziej brutalnych epizodów w niemieckiej historii miała miejsce w 1934 roku, znany jako „Noc Długich Noży”. To zdarzenie pozostaje jednym z najmroczniejszych rozdziałów w dziejach Niemiec.

Okres międzywojenny był pełen wewnętrznych konfliktów w Niemczech, a Adolf Hitler, będąc kanclerzem od 1933 roku, zdobywał coraz większą władzę. Jednak jego władza nie była jednolita, a rywalizacja między różnymi frakcjami wewnątrz NSDAP (Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników) osiągnęła punkt kulminacyjny w 1934 roku. To właśnie wtedy miała miejsce Noc Długich Noży.

W nocy z 30 czerwca na 1 lipca 1934 roku, Hitler i jego zaufani stronnicy przeprowadzili brutalną czystkę wewnątrz partii i wśród SS (oddział paramilitarny NSDAP). Głównym celem tej operacji było wyeliminowanie przeciwników i rywali politycznych. W wyniku tej krwawej nocy poniosło śmierć wielu ważnych przywódców i działaczy, którzy stanowili zagrożenie dla absolutnej władzy Hitlera.

Przywódcy tak zwanej SA, czyli Sturmabteilung, czyli „oddziału szturmowego”, który był paramilitarną organizacją nazistowską, zostali wyeliminowani w tej brutalnej czystce. Ernst Röhm, szef SA, który domagał się większego wpływu na rządy w III Rzeszy, został zamordowany. Do jego aresztowania i zamordowania doszło na polecenie samego Hitlera. W wyniku Nocy Długich Noży likwidacji ulegli także inni prominentni działacze SA.

Noc Długich Noży przyniosła także śmierć wielu innych osób, zarówno wewnątrz NSDAP, jak i poza nią. To wydarzenie zakończyło erę wpływowej i niebezpiecznej SA, a także umocniło pozycję SS jako głównego narzędzia terroru w Niemczech.

Co skłoniło Hitlera do tej brutalnej czystki? Istnieje kilka teorii. Jedna z nich głosi, że obawiał się, iż SA może stanowić poważne zagrożenie dla jego władzy i próbował się ich pozbyć. Inna teoria sugeruje, że Hitler pragnął zyskać uznanie niemieckiej armii i korpusu oficerów poprzez wyeliminowanie potencjalnych konkurentów w postaci SA.

W każdym razie, Noc Długich Noży przyniosła ogromne zniszczenie i przemoc. Setki osób straciły życie, a Hitler osiągnął pełnię władzy w Niemczech. Wydarzenie to zapoczątkowało jeszcze większy terror wewnętrzny i brutalność reżimu nazistowskiego, prowadząc do kolejnych tragedii, w tym Holocaustu i II wojny światowej.

Noc Długich Noży pozostaje trwałym symbolem okrucieństwa i bezwzględności, które towarzyszyły narodowym socjalistom w drodze do pełnej władzy. To mroczne wydarzenie przypomina nam, jak ważne jest dbanie o prawa człowieka i demokratyczne zasady, aby nie dopuścić do podobnych tragedii w przyszłości.

Oficjale dane podają że zabitych zostało 77 osób, choć niektórzy sądzą , że naprawdę zamordowano około 400. Pretekstem do podjęcia tych działań miał być rzekomo planowany przez nich zamach stanu.


 

 

 

 

Najczęściej wyszukiwane:

  • gegner von hitler
  • ножі другої світової війни
  • la notte dei lunghi coltelli seconda guerra mondiale
  • noc długich noży podobne
  • przeciwnik hitlera
  • gli oppositori di hitler
  • opositores de hitler adolf
  • coltelli 2° guerra mondiale
  • couteaux guerre mondial
  • guere des longs couteaux

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *