Hiroszima kłamstwo masowego rażenia?


HiroszimaHiroszima, japońskie miasto portowe i ośrodek przemysłowy na głównej wyspie Japonii.

W dniu 6 sierpnia 1945 roku Hiroszima doznała zniszczeń, na niespotykaną i nieznaną dotychczas skalę, w wyniku  ataku nuklearnego.

Japończycy widywali wcześniej samoloty amerykańskie nad swoim terytorium, ale były to pojedyncze przypadki i nie przypuszczano nawet, że  mogłyby przeprowadzić zmasowany atak lotniczy. Ostrzeżono tylko ludność i kierowano do schronów.

O godz.02:45 w dniu 6 sierpnia samolot o nazwie B-29 „Enola Gay” wystartował z Tinian.

Bomba została zamontowana powyżej płaszczyzny, aby uniknąć awarii jądrowej na starcie.Razem z Enola Gay wystartował samolot wyposażony w aparaturę fotograficzną i inne urządzenia.

O 08:15 6 sierpnia 1945 roku, Enola Gay zrzucił na Hiroszimę , 4 tonową bombę uranową nazwaną „Little Boy”.

Bomba wybuchła około 560 metrów nad miastem.

W ciągu kilku minut, smugi dymu i szaro-fioletowego ognia, przeszły na ziemię, w temperaturze około 4000 ° C, zwęglone zostały tysiące ludzi w centrum Hiroszimy.

Wszystkie budynki w promieniu 13 km od centrum eksplozji zostały całkowicie zniszczone.

Niemal natychmiast zabitych zostało około 78 000 mieszkańców, a ciężko rannych 37 424.

13 983 osób uznano za zaginionych, a tysiące innych zostało napromieniowanych lub odniosło inne poważne obrażenia

9 sierpnia 1945r.nad miastem Nagasaki wybuchła druga bomba atomowa „Fat Man”, która zabiła 75 tysięcy ludzi oraz zniszczyła blisko połowę miasta.

Wśród amerykanów panuje patriotyczny mit, że zrzucenie bomb atomowych na Japonię w sierpniu 1945 r. spowodowało kapitulację tego kraju, w wyniku czego miało zostać oszczędzone życie około 500 tys. do miliona amerykańskich żołnierzy, którzy najpewniej zginęliby, gdyby wojna trwała dłużej.

Ten mit pozwala amerykanom usprawiedliwiać fakt, że ich rząd zabił setki tysięcy japońskich kobiet i dzieci, gdyż w wybuchach zginęły głównie osoby cywilne.

Nie dziwi więc fakt  że 80 do 90% Amerykanów, wierzy w ten mit.

Wydaje się, że decyzja zrzucenia bomb atomowych, nie była podyktowana względami wojskowymi, tylko politycznymi. Chodziło tu głównie o pokaz siły wobec rosnącego w siłę ZSRR, a także uzasadnienie przed Kongresem USA olbrzymich środków wydanych potajemnie za zgodą prezydenta na projekt „Manhattan”.


Najczęściej wyszukiwane:

 • pompe+hiroshima+et+nagasaki
 • hiroszima wykop
 • hiroshima japonia druga wojna swiatowa
 • II wojna śwaitowa Hiroszima
 • japonii II wojna światowa
 • la mentira de la bomba atómica en japón
 • bomba jądrowa 2 wojna światowa
 • hiroshima zerstörung
 • klamstwa o ii wojnie swiatowej
 • nagasaki

Tagi: , , , ,

Podobne wpisy:

komentarze 2 do wpisu “Hiroszima kłamstwo masowego rażenia?”

 1. Karol pisze:

  japonię i tak czekało bombardowanie. tutaj sie rozpowiada japoński mit

 2. Grim pisze:

  @Karol To nie są żadne japońskie mity. Amerykanie żadali bezwarunkowej kampitulacji na co Japonia nie chciała się zgodzić. Dlatego chcieli pertraktować z Stalinem, który zgodnie z umową ze USA miał po kapitulacji Niemiec zaatakować Japonie(miał ochote na jakieś tam ziemie). Stalin przekazał depesze od japońców amerykańcom. Amerykanie nie mogli pozwolić na to pozwolić ponieważ umocniło by to pozycje Stalina. Dodatkowo jak napisano w artykule chieli „sprawdzić” w prawdziwych warunkach co zrobic bomba z miastem. Po wszystkich środkach jakie zużyto na produkcje bomby atomowej kongres wymagał efektów. Miał być to pokaz siły. Zrzut bomb atmowych był dodatkowo złamaniem umowy z Stalinem i swoistym początiem zimnej wojny. Resztę historii każdy zna. Ciekawe kiedy padnie w Polsce ten naiwny obraz USA.

Zostaw odpowiedź