Tygrys najlepszy defensywny czołg II wojny światowej?


Panzerkampfwagen VI inaczej mówiąc TYGRYS , niemiecki czołg ciężki z okresu II wojny światowej.Choć był mocno uzbrojony i opancerzony był nękany przez awarie mechaniczne.

Był również znany jako 182 (Sd. KFZ. 182), lub Königstiger w języku niemieckim i w języku angielskim King Tiger.

Trochę danych podsumowujących mój ulubiony czołg II wojny światowej.

Panzerkampfwagen VI Ausf. Tiger II B
Ogólne cechy

Długość 7,62 m
10,28 m armatą
Szerokość 3,76 m
Wysokość 3,09 m
Waga 68 ton

Uzbrojenie
100 mm pancerz
Główne uzbrojenie 88 mm armata KwK 43 L/71
Strzeleckie 3 x 7,62 mm karabiny maszynowe

Silnik:

Silnik gaźnikowy widlasty( układ cylindrów V),

12-cylindrowyMaybach HL230 P45 o mocy 700 KM przy 3000 obr./min
Drążek skrętny
Prędkość 41 kilometrów na godzinę
Zasięgu 110 km

Pojemność zbiornika paliwa:535 l

Przy konstrukcji czołgu słuchano pomysłów i sugesti Adolfa Hitlera. W końcu zrealizowano ideał Fuhrer w tej dziedzinie. Hitler już od lat miał wizję, że tylko duże czołgi mające wielką siłę ognia są decydujące w  walce, wręcz przeciwnie do ideału De Gaulle  i sprzymierzeńców, którzy preferowali lekkie czołgi (styl Sherman) .
Rosjanie zrozumieli szybciej, ze wizja Hitlera co do pojazdów pancernych była słuszna.

Główną uwagę w projekcie nowego Tygrysa  położono na wybór bardziej skutecznej broni.

Zamontowano 88mm działko, z większym zasięgiem. W prace nad zaprojektowaniem podwozia, zaangażowały się dwie firmy:  Henschel i Porsche ze  Stuttgartu. Konstrukcja wieży została powierzona firmie Krupp z Essen.

Specyfiką Tygrysa miało być zmodyfikowane 88mm działo przeciwlotnicze. Chociaż początkowo przeznaczone było dla artylerii przeciwlotniczej okazało się śmiercionośną bronią przeciw czołgom nieprzyjaciela. Po wielu tygrys czołgeksperymentach i dyskusjach, zdecydowano, że na początku 1943 roku  działo przeciwlotnicze przestanie być montowane.

Zatrudniono wtedy firmę Krupp do zaprojektowania nowej wieży, na której można by zamontować wersję pistoletu kaliber 88mm KwK 43, miały one pasować do podwozia Henschel i Porsche.

Armaty 88mm KwK z oznaczeniem KwK 36 i 43 były wykorzystywane do tego czołgu.

Działko KwK model 43 ma długość 71 kalibrów (71 88mm) .Jest to rzeczywiście broń o wiele skuteczniejsza niż w poprzednim modelu.

Pociski wystrzeliwane z prędkością 1000 metrów na sekundę. Bardzo celne i przenikające 150 mm pancerz przeciwnika z odległości większej niż 2200 metrów.

Czołg nieprzyjaciela znajdujący się 3 km od Tygrysa po 3 sekundach był zniszczony. To sprawiło, że był on idealny do ciężkich walk w  otwartym terenie.

Zobacz TYGRYSA w akcji! :

Ten czołg zyskał mistyczną  sławę i zdobył reputację najbardziej niszczycielskiej broni II wojny światowej. Był on wizytówką niemieckich sił zbrojnych i przywrócił morale armii nawet w ostatnich dniach wojny, ze względu na spustoszenie, jakie potrafił zrobić podczas alianckiej ofensywy w Ardenach.

Państwa sojusznicze  wkraczające do Berlina obawiały się  Tygrysów do ostatniego dnia wojny.

Czytaj więcej na temat czołgu TYGRYS >>>

 

 

 

Najczęściej wyszukiwane:

 • zniszczone czolgi z ii wojny
 • superczołgi 2 wojny
 • czołgi polskie 2 wojny światowej zdjęcia
 • akcje niemieckich tygrysów
 • najlepsze km 2 wojna swiatowa
 • www czolgi co
 • obrazy czolg tygrys
 • zdjecia 2 wojny światowej
 • amerykanski czolg druga wojna swiatowa
 • tigerczołg

Tagi: , , , , , , , ,

Podobne wpisy:

komentarzy 7 do wpisu “Tygrys najlepszy defensywny czołg II wojny światowej?”

 1. Dawid pisze:

  kolego King Tiger i Königstiger tyczyły się już Panzerkampfwagen VI B Königstiger czyli Tygrysa królewskiego lub po niemiecku tygrys bengalski

 2. Jakub pisze:

  Wszystko spoko ale jest troche błedów- od kiedy to Tiger 1 miał 180 mm pancerza z przodu?
  Konigstiger to Pzkpfw VI Ausf B Tiger II a nie Tiger 1.

 3. J i ska pisze:

  Tygrys nie by najlepszym czołgiem II wojny. Niemniej Tygrys oraz cała reszta Wunderwaffe ułatwili wygrać II wojnę.
  To fakt.
  Ale aliantom.
  Gdyby natomiast Niemcy zamiast Tygrysów klepali swoje poczciwe czwórki, to mieliby ich wtedy 3-4 razy więcej…
  Kto wie o ile miesięcy dłużej, a może i lat, Shermany i Teciaki musiałyby jechać do Berlina?
  Tygrys był czołgiem ciężkim. Zbyt ciężkim. Podmokły teren, niewystarczająca nośność mostów, wiaduktów i nasypów kolejowych skutecznie ograniczała jego zasięg i przydatność.
  Tygrys był dzięki temu powolny. Łatwo go było dogonić . Niezawodny pancerz posiadał jedynie z przodu. Z boków i z tyłu można go było zniszczyć jak każdy inny czołg.
  Tygrys był kosztowny i skomplikowany w budowie. Posiadał co prawda bardzo dobre i skuteczne działo 88mm ale… Tak działa jak i pozostałe części Tygrysa dosyć szybko lądowały w alianckich hutach, właśnie ze względu na jego awaryjność, ociężałość i powolność .
  Tygrys nie móg pokonac ruskiego IS-2.

  Więc co był w tym czołgu najlepsze?

  Najlepsza w tym wszystkim była propaganda pana dr Goebbelsa. Sugestywne i kolorowe opowieści tego mistrza bajkopisarstwa stworzyły legendę Tygrysa oraz innych absurdalnych pomysłów pana Adolfa Hycla i spółki, że o Mausie i Rat już nie wspomnę…

 4. miko45 pisze:

  Uważam że tygrys nie był najlepszym czołgiem 2 jego zaletami były : dobre działo i dobrze opancerzony przód , boki i tył można było przebić jak inne jeszcze gorsze czołgi.Myślę , że wyżej wymieniony czołg nie mogł dorównywac rosyjskiemu czołgu IS-2.

 5. Andrzej pisze:

  Dla ścisłości to w języku niemieckim to Tygrys Benglaski, ale to szczegół. Na zdjęciu jest przedstawiony Tygrys zwykły, po za tym jak go można nazwać najlepszym czołgiem defensywnym 2 wojny? On żarł tyle paliwa, że zasługiwał na miano przyjaciela aliantów, z zapasami Niemców przybliżał ich do końca wojny. Nie wyobrażam sobie świata, w którym Niemcy zamiast każdego cieżkiego czołgu zbudowali by Pantery. Po za tym nie polecam w Blizkriegu stosować czołgów, które nie mogą strzelać podczas jazdy…

 6. grzegorz pisze:

  Z tekstu i zdjec wynika ze byl jeden typ czolgu Tiger zwanego tez King tiger.Co jest oczywiscie bledne.Kazdy co sie orientuje w temacie wie ze to dwa diametralnie rozne konstrukcyjnie czolgi.Ale dla laika to jest niestety nie bardzo pouczajaca lektora.

 7. Jakub pisze:

  Uważam, że atak na Związek Radziecki to było czyste szaleństwo ze strony Hitlera. A co do czołgów to tak jak napisał J i ska powinno się rozwijać sprawdzone, tańsze czołgi jakim był pzkpfw IV. „Model czwórki” ausf H naprawdę był calkiem niezły, czemu w tą stronę nie poszedł hitler, tylko wolał „kociaki”?

Zostaw odpowiedź