Niemiecka broń II wojny światowej.


W czasie II wojny światowej Niemcy posiadały znaczną przewagę technologiczną w kilku dziedzinach broni.

Działało to na ich korzyść, szczególnie na początku wojny, ale pod koniec wojny Niemcy mogli się poszczycić serią różnych innowacyjnych broni, powszechnie nazywanych przez aliantów niemiecką tajną bronią.

Niemiecka przewaga technologiczna w broni nie była przypadkiem. Ale  wynikała z trzech głównych czynników:

Niemcy były jednym z państw najbardziej zaawansowanych naukowo.

W latach przed II wojną to właśnie Niemcy były głównym liderem wojskowej innowacji technologicznej.

Od 1933 roku, kiedy to Adolf Hitler został dyktatorem Niemiec i zaczął prowadzić politykę zmierzającą do wojny, Niemcy podjęli maksymalne wysiłki w celu ponownego przygotowania się do poważnej wojny.

Niemiecki przemysł wojskowy był liderem w wielu dziedzinach, dodatkowo otrzymał ogromne środki z budżetu i innych źródeł państwowych, co w znacznym stopniu wpłynęło  na wyposażenie niemieckiej armii w najbardziej zaawansowane rodzaje broni jakie były możliwe w tamtym czasie.
W tych samych latach przedwojennych, w krajach zachodnich prowadzona była polityka pacyfistyczna wprowadzona po I wojnie, która ignorowała szybko rosnące zagrożenie, a budżety obronne państw zachodnich były żałośnie niskie.

Rosja Stalina również powoli przygotowywała się do wojny, ale z tą różnicą, że reżim stalinowski wprowadzał terror w całym kraju co skutecznie wyeliminowywało wprowadzanie nowych technologii i innowacji. Nie ma więc nic dziwnego, że w latach 1933-1939 Niemcy osiągnęły znaczną przewagę w technologii wojskowej nad przyszłymi wrogami.
Kiedy zaczęła się wojna, pewny siebie Hitler zarządził, aby spowolnić prace nad rozwojem niemieckiej broni.

Jednak pod koniec wojny, pod wpływem przewagi liczebnej swych wrogów i w obliczu klęski, Niemcy desperacko zaczynają  inwestować w wysoce zaawansowany rozwój nowych broni, z imponującymi wynikami, potrzeba masowej produkcji dużych ilości starsze broni, uniemożliwiała rozwój prac, było już za późno , aby uchronić Niemcy od nadciągającej klęski.
Niemiecka tajna broń.

Samoloty odrzutowe i rakietowe:

 • Arado 234 – pierwszy na świecie odrzutowy bombowiec, Arado 234 był zaawansowanym bombowcem wyposażonym w pojedyncze siedzenia z funkcją automatycznego pilota, samolot posiadał broń z tyłu, oraz dwa silniki o dużej sprawności.
 • Messerschmitt 262 – pierwszy na świecie samolot odrzutowy, był to doskonały bombowiec.
 • Messerschmitt 163 – pierwszy na świecie z napędem rakietowym myśliwiec Messerschmitt 163 był niesamowicie szybki i zwinny o  krótkim zasięgu, bombowiec przeznaczony do obrony. W rękach zdolnych pilotów był wyjątkową bronią, nawet mimo jego małego zasięgu.
 • Heinkel 162 – myśliwiec odrzutowy przeznaczony do masowej produkcji przez mało wykwalifikowanych pracowników, przy użyciu dostępnych materiałów innych niż strategiczne, przystosowany do pilotażu przez mało wyszkolonych pilotów. Tylko 69 dni po uzyskaniu zamówienia, armia Hitlera miała nowy myśliwiec odrzutowy, a produkcja rozpoczęła się pełną parą.

Inne zaawansowane samoloty

 • Dornier 335 – pierwszy na świecie myśliwców z systemem katapultowania siedzenia, Dornier 335 był szybkim i potężnym bombowcem, który mógł latać i wznosić się szybciej niż jego przeciwnicy, np: American P-51. W odróżnieniu od typowych dwusilnikowych samolotów z jednym śmigłem na każdym skrzydle, Dornier 335 miał jedno śmigło z przodu i jedno na ogonie.
 • Junkers 87 „Sztukas” – pierwszy prawdziwy bombowiec precyzyjny. Sztukasy odegrały kluczową rolę w niemieckim Blitzkriegu i zwycięstwami w pierwszej połowie wojny, i pozostał najlepszym bombowcem nurkującym w II wojnie światowej.

Śmigłowce – pierwszymi na świecie operacyjnymi helikopterami wojskowymi były:

 • Flettner 282, mały śmigłowiec rozpoznania morskiego wykorzystywany głównie w basenie Morza Śródziemnego,
 • Focke Achgelis 223, wielozadaniowy, wyprodukowano niewiele egzemplarzy ze względu na zniszczenie fabryki przez bombardowania aliantów.

Tajna broń:

 • Henschel Hs-293 – pierwszy na świecie operacyjny pocisk rakietowy. Pierwszy raz użyty w operacji, 27 sierpnia 1943, kiedy to zatopił brytyjski okręt wojenny. Hs-293 był zdalnie sterowanym pociskiem rakietowym z głowicą 500 kg. Wystrzelono co najmniej 2300 pocisków do końca wojny.
 • Ruhrstahl Fritz-X – pierwsza na świecie bomba kierowana przeznaczona do zwalczania silnie opancerzonych okrętów. Pierwszy raz użyta 09 września 1943 – dwie bomby Fritz-X spadły z niemieckiego bombowca i uderzyły we włoski 45.000 tonowy  pancernik Roma tak bardzo, że eksplodował. Była to nowoczesna bomba, sterowana radiowo. Fritz-X została zbudowana do niszczenia najgrubszych pancerzy.
 • V-1 – pierwszy na świecie rakieta z silnikiem pulsacyjnym. Zasięg 240km, waga 2180kg.Pierwsze bombardowanie pociskami V-1 przeprowadzone zostało w nocy z 13 na 14 czerwca 1944 roku. Z dobrze zamaskowanych wyrzutni odpalono 10 pocisków w kierunku Londynu, z czego tylko 4 dotarły do wysp brytyjskich
 • V-2 – pierwszy na świecie pocisk balistyczny dalekiego zasięgu. Napęd jednostopniowy na paliwo ciekłe, zasięg głowicy 380km, prędkość 2900-5500 km  na godzinę, ze względu na dużą prędkość pocisku nie było możliwości wczesnego ostrzegania, a mogła być ona wystrzeliwana z ruchomych wyrzutni, które były trudne do wykrycie przed i po uruchomieniu.
 • Schrage Musik – nazwą tą ochrzczono strzelającą do góry instalację montowaną na nocnych myśliwcach Luftwaffe. Pozwalała ona na zbliżenie się i zaatakowanie bombowców brytyjskich od spodu w miejscu, gdzie nie było defensywnego uzbrojenia, a zauważenie myśliwca było mało prawdopodobne.
 • Sondergerate – odpalane w dół bezodrzutowe przeciwpancerne pociski zainstalowane w samolocie uruchamiane automatycznie przez czujnik fotoelektryczny, gdy samolot atakujący znalazł się nad zamierzonym celem.

Okręty podwodne

 • Okręt podwodny typ 21 – pierwszy na świecie okręt podwodny który mógł być  zanurzony podczas  całego patrolu, nie tylko podczas walki, tak jak wcześniejsze okręty podwodne.  Typ 21 był najbardziej zaawansowaną łodzią podwodną pod każdym względem.  Miał zasilanie bateryjne  i system doładowujący baterię, który nie wymagał wynurzenia na powierzchnię.  Był to pierwszy okręt podwodny z zaawansowanym SONAREM  który wykrywał wrogie okręty podwodne,  bez użycia peryskopu. Miał silniki elektryczne specjalne do prowadzenia walki z systemem cichego, szybkiego przeładowania torped, klimatyzacją i wieloma innymi udogodnieniami. Okręt ten był bardzo zaawansowaną skuteczną bronią do prowadzenia ataków podwodnych, który był o wiele trudniejszy do wykrycia przez samoloty do zwalczania okrętów podwodnych i statków.
 • Okręt podwodny typu 23 – młodsza siostra typu 21. Bardzo mały okret podwodny (250 ton) z załogą zaledwie 14 osobową, został zoptymalizowany do ataku i przetrwania w wodach przybrzeżnych i płytkich, a ponadto posiadał zaawansowane funkcje typu 21, był również w stanie bardzo szybko zanurzać się – w mniej niż 10 sekund.
 • Torpedy o napędzie elektrycznym – pierwsze na świecie elektrycznie zasilane torpedy były wykorzystywane przez niemieckie okręty podwodne. Nie tworzyły śladu bąbelków w wodzie, a zatem nie można ich było wypatrzeć, co znacznie poprawiało  szanse uniknięcia kontrataku.
 • Stealth – pierwszy na świecie projekt zastosowania technologi stealth w okrętach podwodnych. Sprawiał że na powierzchni niemieckie okręty podwodne stawały się niewidzialnymi i nie możliwymi do wykrycia  na powierzchni w nocy .Technologia stealth była oparta na tych samych zasadach jakie stosowano w RADARACH i  powłokach absorbujących nowoczesnych samolotów.

Broń chemiczna

 • Gazy bojowe – pierwsze na świecie trzy rodzaje broni chemicznej zostały opracowane w Niemczech:
 1. Tabun (1936),
 2. Sarin (1938),
 3. Soman (1944),

Wszystkie wiele razy bardziej śmiercionośne niż wcześniejsza broń chemiczna. W przeciwieństwie do  gazu musztardowego, który mógł zranić i zabić przez spalenie skóry i tkanek, nowe gazy działały bardziej wyrafinowanie  paraliżowały układ nerwowy, jak jad skorpionów i węży Cobra, szybko następował też całkowity paraliż mięśni i uniemożliwienie oddychania. Armie Sojuszu  nic nie wiedziały o tej strasznej niemieckiej tajnej broni, a o fakcie, że niemiecka artyleria była już wyposażona w taką broń, dowiedzieli się dopiero po zakończeniu wojny. Niemcy, z drugiej strony, nie wiedzieli, że alianci nie mają żadnych gazów bojowych, ale zakładali że takowe posiadają i dlatego obawiali się masowego odwetu z wykorzystaniem podobnych broni.

Winston Churchill oświadczył, że jeśli Niemcy użyją broni chemicznej, będzie on zmuszony użyć całego Brytyjskiego zapasu broni chemicznej w odwecie.

 • Sturmgewehr 44 – pierwszy na świecie karabin szturmowy. Karabiny szturmowe (takie jak nowoczesny M-16 i AK-47) są zoptymalizowanym kompromisem między karabinem  i pistoletem maszynowym, który łączy korzyści obydwu broni.
 • Paliwo syntetyczne – pierwsze na świecie syntetyczne paliwa. Przed i podczas II wojny światowej, Niemcy zbudowali wiele dużych zakładów produkcyjnych, wyłącznie do celów wojennych. Produkowane paliwo było znacznie droższe niż paliwa ropopochodne. Produkcja paliw z węgla, była niezwykle ważna, aby Niemcy w czasie całej wojny mogli przezwyciężyć swoją zależność od importowanej ropy naftowej.

Elektronika:

 • Radio Navigacja- Od początku II wojny światowej, niemieckie bombowce nocne mogły skutecznie nawigować do swoich celów z wykorzystaniem systemów stacjonarnych nadajników radiowych i odbiorników zainstalowanych w bombowcu. Był to przodek GPS.   W pierwszych latach wojny alianckie bombowce nocne nie miał podobnych  systemów i były bardzo niedokładne.

Powyższa lista niemieckich broni nie obejmuje wielu innych innowacyjnych projektów nad którymi pracowano, a które zostały zakończone ze względu na klęskę III Rzeszy, ale wywarły duży wpływ na powojenny wyścigu zbrojeń Wschód-Zachód.

Nie obejmuje również wiele innych zaawansowanych niemieckich broni, które brały udział w II wojnie światowej, co do których alianci posiadali podobnego typu uzbrojenie.

Najczęściej wyszukiwane:

 • najnowsza bron niemiec
 • junker stealth
 • rakieta v 1
 • 2 wojna swiatowa niemiecki karabin szturmowy
 • Innovazioni Tedesche guerra Mondiale
 • niemiecka broń z 2 wojny do kupienia w rosji
 • dziwna bron niemiec
 • produccion armamento segunda guerra mundial
 • armi tedesche
 • немцев секретное оружее

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Podobne wpisy:

Zostaw odpowiedź